2024 წლის საახალწლო მილოცვები
ახალი 2024 წლის დადგომა მოსახლეობას ტრადიციულად მიულოცეს საქართველოს მთავრობის პირველმა პირებმა და პატრიარქმა. მილოცვების ტრანსლირება დაიწო ახალი წლის დადგომამდე რამდენიმე წუთით ადრე. საქართველოს მოსახლეობას 2024 წლის დადგომა მიულოცეს პატრიარქმა, საქართველოს პრეზიდენტმა, პრემიერ-მინისტრმა და პარლამენტის თავმჯდომარემ.
საქართველოს პატრიარქის საახალწლო მილოცვა სულ 11 არხზე გავიდა და მან 79 ათასი მაყურებელი მოიცვა. პატრიარქის მილოცვა წელს 18%-ით მეტმა მაყურებელმა ნახა, ვიდრე გასულ წელს. პატრიარქის მილოცვის მაყურებელთა 45%-ს კაცები შეადგენდნენ, ხოლო 55%-ს ქალები.
საქართველოს პრეზიდენტმა მოსახლეობას ახალი წლის დადგომა ორბელიანების სასახლიდან მიულოცა. მისი მილოცვა ჯამში 10 არხზე გავიდა და მან 96 ათასი მაყურებელი მოიცვა. წინა წელთან შედარებით, სალომე ზურაბიშვილის მილოცვა 16%-ით მეტმა მაყურებელმა ნახა. პრეზიდენტის მილოცვის მაყურებელთა ყველაზე მეტ 19%-ს შეადგენდნენ 63+ წლის ქალები, ხოლო ყველაზე ნაკლებ 6%-ს შეადგენდნენ 4-17 წლამდე ასაკის მდედრობითი სქესის წარმომადგენლები.
რაც შეეხება პრემიერ-მინისტრის მილოცვას, ის 11 არხზე გავიდა და მან 93 ათასი მაყურებელი მოიცვა. ირაკლი ღარიბაშვილის მილოცვას მაყურებელთა 26% თბილისში ჰყავდა, ხოლო 74% -დანარჩენ საქართელოში.
პარლამენტის თავმჯდომარის მილოცვა 9 არხზე გავიდა და მან 96 ათასი მაყურებელი მოიცვა. შალვა პაპუაშვილის მილოცვის მაყურებელთა ყველაზე მეტ 19%-ს კვლავ 63+ წლის ქალები შეადგენდნენ, ხოლო ყველაზე ნაკლებ 7%-ს 4-17 წლამდე მდედრობითი სქესის წარმოამდგენლები.
გრაფიკზე ნაჩვენებია ეთერში გასული საახალწლო მილოცვების მოცვის პროცენტული მაჩვენებლები იმ არხების რაოდენობის გათვალისწინებით, რომლებზეც მოხდა მათი ტრანსლირება.
თარიღი: 31.12.2023, სამიზნე სეგმენტი - ინდ. 4+ სტუმრის გარეშე/Live, ცვლადი Rch%.
აუდიტორიის ყველაზე მეტი 32% მოიცვა პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილის საახალწლო მილოცვამ, რომლის ხანგრძლივობაც 4 წუთი იყო. აუდიტორიის თანაბარი 28%-28% მოიცვა პრეზიდენტისა და პარლამენტის თავმჯდომარის საახალწლო მილოცვებმა. ხოლო პატრიარქმა თავისი წუთნახევრიანი მილოცვით აუდიტორიის 27% მოიცვა.
მონაცემები წარმოადგენს „ტრი მედია ინტელიჯენსის“ მიერ  საქართველოში სატელევიზიო აუდიტორიის ყურების ქცევის გაზომვის ოფიციალურ შედეგებს.

New Year's greetings 2024
The first persons of the Georgian government and the Patriarch traditionally congratulated the population on the arrival of the new year 2024. Congratulation was broadcast a few minutes before the New Year. The Patriarch, the President of Georgia, the Prime Minister, and the Chairman of the Parliament congratulated the population of Georgia on the arrival of 2024.
The New Year's greeting of the Patriarch of Georgia was broadcast on 11 channels, reaching 79,000 viewers. 18% more viewers watched the Patriarch's congratulations this year than last year. 45% of the viewers of the Patriarch's congratulation were men, and 55% were women.
The President of Georgia congratulated the population on the coming of the New Year from the Orbelian Palace. Her congratulation was aired on 10 channels and reached 96,000 viewers. Compared to the previous year, Salome Zourabichvili's congratulation was watched by 16% more viewers. The highest 19% of viewers of the President's congratulations were women aged 63+, and the lowest 6% were females aged 4-17.
As for the congratulation of the Prime Minister, it was broadcast on 11 channels and reached 93 thousand viewers. Irakli Gharibashvili's congratulation had 26% of viewers in Tbilisi, and the remaining 74% - in the rest of Georgia.
The congratulation of the Chairman of the Parliament was broadcast on 9 channels and reached 96,000 viewers. The highest 19% of Shalva Papuashvili's congratulatory viewers were women aged 63+, and the lowest 7% were female representatives aged 4-17.
The graph shows the percentages of New Year's greetings broadcasted on the air, considering the number of channels on which they were broadcast.
Date: 31.12.2023, Target - Ind. 4+ without guest/Live, Unit: Rch%.
Prime Minister Irakli Gharibashvili's New Year's greetings, which lasted 4 minutes, reached the most 32% of the audience. Equally 28%-28% of the audience was reached by the New Year's greetings of the President and the Chairman of the Parliament. And the Patriarch reached 27% of the audience with his one-and-a-half-minute congratulation.
The data represent the official results of the measurement of the viewing behavior of the TV audience in Georgia by “Tri-Media Intelligence”.