კანტარის წერილი საქართველოში სატელევიზიო პანლის გაფართოებასთან დაკავშირებით
2022 წლის დეკემბრიდან „ტრი მედია ინტელიჯენსის“ სატელევიზიო პანელი გაფართოვდა მთელი ქვეყნის მასშტაბით. დღევანდელი სატელევიზიო პანელი მოიცავს საქართველოს 44 ქალაქსა და 233 სოფელს, ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა.
პანელური კვლევის გაფართოებასთან ერთად, „ტრი მედია ინტელიჯენსმა“ ასევე განაახლა ტექნიკური აღჭურვილობა. საქართველო ერთ-ერთი პირველია „კანტარის“ პარტნიორ ქვეყნებს შორის, ვინც იყენებს ამ სფეროში მსოფლიოში უახლეს ტექნოლოგიას პლანშეტური ფიფლმეტრებისა და ახალი სისტემის სახით, რომელიც განთავსებულია Microsoft-ის ვირტუალურ სერვერებზე.
აღნიშნულ საკითხზე ოფიციალურ წერილს აქვეყნებს „კანტარის“ გლობალური კომერციული დირექტორი კელდ ნილსენი, რომელსაც უცველელად გთავაზობთ ქვემოთ:
„მოხარულები ვართ დავადასტუროთ საქართველოში სატელევიზიო აუდიტორიის მზომი პანელის გაფართოება, რაც გუსლისხმობს პირველი ეროვნული პანელის დანერგვგას "კანტარის" მზომი ტექნოლოგიის ბაზარზე. საქართველოს 7 უმსხვილეს ქალაქში 500 ოჯახს აქვს ძლიერი და მსოფლიოში „კანტარის“ ყველაზე მეტად გამოყენებული PM 5000 აღრიცხვის ტექნოლოგია, ხოლო საქართველოს სოფლისა და პატარა ურბანული ტერიტორიების 300 ოჯახს აქვს მომდევნო თაობის Kantar People meter 7 ტაბლეტზე დაფუძნებული აღრიცხვის ტექნოლოგია. საქართველო არის ერთ-ერთი პირველი, ვინც გამოიყენა Kantar People meter 7 ტექნოლოგია და პირველი, ვინც თავის პანელში გამოიყენა PM5000 და PM7 შერეული ტექნოლოგია.
„კანტარი“ არის მსოფლიოში წამყვანი კვლევითი ჯგუფი, რომელსაც ყავს 22000-ზე მეტი კლიენტი 60-ზე მეტ ქვეყანაში. „ტრი მედია ინტელიჯენსთან“ სალიცენზიო პარტნიორობით, ჩვენ ვთავაზობთ ტექნოლოგიას, მეთოდოლოგიას, პერსონალის ტრენინგს და მხარდაჭერას საერთაშორისოდ აღიარებული ექსპერტების გუნდისგან, ასევე ხარისხის კონტროლს და ინფორმაციის უსაფრთხოებას. “ტი-ემ-აიმ“ დააფუძნა და აწარმოებს სატელევიზიო აუდიტორიის გაზომვის სისტემას უმაღლესი დონის მონაცემებითა და ინფორმაციის ხარისხით, რაც ასევე დადასტურდა 2021 წელს ჩატარებული საერთაშორისო აუდიტის შესანიშნავი შედეგებით.
მადლობას ვუხდით ჩვენს კლიენტებს ჩვენი პროექტისადმი ნდობისთვის და თანაგდგომისათვის რთულ პერიოდში ისეთი მნიშვნელოვანი ვითარებით, როგორიცაა პანდემია და რეგიონში გეოპოლიტიკური ვითარება“.

Kantar's letter regarding the expansion of the TV panel in Georgia
As of December 2022, „Tri Media Intelligence's“ television panel has expanded across the country. Today's television panel includes 44 cities and 233 villages of Georgia, except for the occupied territories.
Along with the expansion of panel research, „Tri Media Intelligence“ has also updated its technical equipment. Georgia is one of the first among „Kantar's“ partner countries to use the latest technology in the world in the form of tablet people meters and a new system hosted on Microsoft's virtual servers.
Global Commercial Director Keld Nielsen at "Kantar" publishes an official letter on the mentioned issue, which is presented below:
“Kantar” is pleased to confirm the launch of the expanded TV Audience measurement service in Georgia introducing the first national panel in the market with a mix of the “Kantar” proven metering technology. 500 households in the 7 largest cities in Georgia are having the robust an the most world-used “Kantar” people meter 5000s metering technology, and the 300 households in the Georgian rural and the smaller urban areas are having the next-generation “Kantar” people meter 7 tablet-based metering technology with advanced audio matching 133. Georgia is one of the first markets to use “Kantar” people meter 7 technology and the very first market to deploy mixed technology of PM5000s and PM7 in its panel.
“Kantar” is the world’s leading research, data, and insight group with over 22,000 clients in more than 60 countries. Through our licensing partnership with “Tri Media Intelligence”, we are offering technology, methodology, staff training and support from an internationally acclaimed team of experts, and unrivalled quality control and information security. TMI has established and is running a TV audience measurement system with the highest level of quality data and information, which has also been verified by the excellent results from the international audit conducted in 2021.
We are very thankful to our clients and the market for your trust into our project and compassion during the difficult times with force-major circumstances like pandemic and geopolitical situation in the region”.